پژوهش‌های علمی نشان می‌دهد، یکی از نشانه و آثار افزایش سن در مردان، کاهش سطح تستوسترون است، (البته این مشکل فقط مربوط به سن بالا نیست، بلکه ممکن است برای مردان در سنین مختلف ایجاد مشکل نماید) حل این موضوع در سال‌های اخیر، بیشتر موردتوجه محافل علمی و پزشکی قرارگرفته است، پایین بودن سطح این ماده در بدن باعث ناباروری و مشکلات دیگر برای آقایان می‌شود.

داروهایی برای رفع این مشکل در بازار وجود دارند اما در این میان، کسانی هستند که تمایلی به مصرف دارو ندارند، این دسته از افراد می‌توانند با استفاده از خوراکی‌های متنوع، تستوسترون ازدست‌رفته را بازیابند.

ما در این مطلب خوراکی‌های جایگزین و مفیدی را به شما معرفی می‌کنیم تا با مصرف آن‌ها سطح تستوسترون بدنتان افزایش یابد.

1انگور

تحقیقات علمی ثابت کرده است که مصرف روزانه‌ی انگور قرمز، سطح تستوسترون را افزایش داده و سلامت و تقویت اسپرم را تضمین می‌کند.

2روغن نارگیل

این روغن، علاوه بر مزایا و ویژگی‌های بی‌شمارش، در افزایش سطح تستوسترون عملکردش حتی بهتر از روغن زیتون است.

3آناناس

از گذشته مرسوم بوده که بعضی از ورزشکاران بدن‌ساز، قبل از هر وعده‌ی غذایی، مقداری آناناس می‌خوردند، آنزیم موجود در این خوراکی که بروملین (bromelain) نام دارد، در تولید تستوسترون مؤثر است.

4سیر

سیر از قدیم‌الایام در طب سنتی جایگاه ویژه و مطرحی داشته است، امروزه هم استفاده از آن مورد توجه و توصیه قرار گرفته است، مثل معروف «بد بوی پرخاصیت» گواه این مدعاست.

مصرف سیر تازه ممکن است سبب آزار اطرافیان شود، اما می‌توانیم با استفاده از مکمل‌های سیر، هم سلامتی‌مان را تضمین کنیم و هم باعث رنجش دیگران نشویم.

حتما ببینید: برنامه بدنسازی برای کاهش وزن و لاغری سریع

این ماده غذایی، سطح کورتیزول را که در میزان تولید با تستوسترون رقابت می‌کند، کنترل می‌نماید.

پس شما با مصرف سیر یا مکمل‌های آن، تولید کورتیزول را کاهش و در مقابل سطح تستوسترون را افزایش می‌دهید.

5زرده تخم‌مرغ

برخی تصور می‌کنند زرده‌ی تخم‌مرغ به دلیل داشتن کلسترول برای بدن مضر است، درحالی‌که کارشناسان امر تغذیه معتقدند، کلسترول به‌اندازه‌ای که درگذشته تصور می‌شد، زیان‌آور نیست، بنابراین کلسترول موجود در زرده‌ی تخم‌مرغ به افزایش سطح تستوسترون کمک می‌کند.

6کرفس

جالب است بدانید، حتی بوی کرفس که یکی از بهترین خوراکی‌های افزایش تستوسترون است، می‌تواند در زیاد شدن این ماده در بدن مردان مؤثر باشد.

کرفس ماده‌ای به نام «آندروس تنون» دارد که خود نوعی استروئید طبیعی است.

7روغن زیتون

روغن زیتون، سلول‌های به نام «لیدیگ» یا اصطلاحاً سلول‌های «بینابینی» ایجاد می‌کنند که این یاخته‌ها در گرفتن کلسترول و تبدیل آن به تستوسترون تأثیرگذارند.

8کلم

شاید بدانید که هر دو نوع هورمون‌های زنانه و مردانه، در بدن آقایان و خانم‌ها وجود دارند.

حتما ببینید: برنامه بدنسازی برای افزایش حجم و عضله سازی

کلم حاوی ترکیبی است موسوم به «ایندول-۳- کاربینول» که باعث دفع هورمون‌های زنانه می‌شود، زمانی که هورمون‌های زنانه کاهش یافتند، هورمون‌های مردانه از جمله تستوسترون افزایش می‌یابند.

9گوشت قرمز

بیشتر مردان غذاهای حاوی گوشت را می‌پسندند، این میل و علاقه یک ریشه‌ی علمی دارد، زیرا گوشت قرمز شامل کلسترول، چربی اشباع و زینک است که همه‌ی این مواد، به افزایش سطح تستوسترون کمک می‌کنند.

10ماهی تن

کسانی هستند که علاقه‌ای به خوردن ماهی ندارند، شما اگر از علاقه‌مندان، غذاهای دریایی هستید، بدانید که ماهی تن برای افزایش سطح تستوسترون مفید است، این آبزی چه به‌صورت تازه و چه به‌صورت کنسرو دارای ویتامین D است که در تولید تستوسترون مؤثر است.

دیدگاه خود را ارسال کنید

Please enter your comment!
Please enter your name here